Menu Close

Saveti za korišćenje marmelade za sunčanje, evo kako da pravilno pocrnite

Toplo vreme obično kod svih žena probudi želju za dobijanjem preplanulog tena. Već od maja mnoge žene, a i dosta muškaraca počinje da se sunča u svojim dvorištima ili terasama, kako bi makar malo ublažili onaj neizbežni zimski beo ten na koji smo svi osuđeni nakon toliko meseci provedenih u kući.

Na našem tržištu ima mnogo načina i proizvoda koji pomažu bržem postizanju preplanulog tena, a u poslednje vreme najpopularnije su marmelade za sunčanje. Osim zbog efikasnosti, one su veliku popularnost dobile i zbog svog sastava, koji je mnogo prirodniji od sastava sredstava koje imaju sličan krajnji efekat – preplanuli ten. 

 

Šta su marmelade za sunčanje?

Džemovi ili marmelade za sunčanje su preparati za brzo tamnjenje kože na bazi beta karotena, ulja i biljnih putera koji podstiču brže dobijanje preplanulog tena. Uglavnom se prave od ulja šargarepe, oraha ili masline koja su izvori beta karotena. Zahvaljujući kakao ili kokosovom puteru kao i uljima od badema ili susama, ovi džemovi služe za negu kože koja je, najčešće, posle kupanja u bazenu ili moru i izlaganja suncu suva, što nakon korišćenja ovih proizvoda nije slučaj. 

 

Koliko su ove marmelade efikasne?

Marmelade za sunčanje su veoma brzo postale popularne baš zbog svoje velike efikasnosti. Ukoliko se pogledaju iskustva korisnica na forumima, gotovo sve su potvrdile da su uz ovaj proizvod nakon samo jednog izlaganja suncu primetile da im je koža nekoliko nijansi tamnija. Mnoge su izjavile da su posle samo nekoliko dana korišćenja džema za sunčanje i izlaganja suncu po samo tridesetak minuta u popodnevnim ili ranim jutarnjim satima postigle efekat kao da su bile na letovanju. Čak su i žene sa izrazito svetlom kožom, koje veoma retko pocrne, izjavile da su uz ovaj proizvod preplanule. Ovo je svakako razlog zbog kojeg se sve više žena odlučuje upravo za ovaj proizvod, umesto za razne kreme za samopotamnjivanje uz pomoć kojih se nikada ne može dobiti isti efekat kao uz pomoć džema. 

Brzina dobijanja preplanulog tena uz pomoć marmelada za sunčanje je za mnoge devojke bila presudni faktor zbog kojeg su odustale od solarijuma, za koje je dokazano da u velikoj meri mogu da donesu samo štetu organizmu, i od sprejeva za tamnjenje. 

 

Uljane marmelade

Mnoge korisnice su se žalile da su im klasični džemovi bili nepraktični za nanošenje jer su suviše gusti i od njih se prljaju peškir i kupaći pa su se relativno skoro na tržištu pojavile marmelade za sunčanje u uljanoj formi koje su pakovane u bočice sa rasprskivačem radi lakšeg nanošenja. Tekstura im je ista kao kod klasičnih ulja za sunčanje, a imaju efekat marmelade i mnogo lakše i brže se nanose na kožu. 

 

Da li džemovi štite kožu od UV zraka?

Ono što je mana većine marmelada za sunčanje je to što one ne mogu adekvatno da zaštite kožu od UV zraka. Dakle, nije bezbedno koristiti ih na nepripremljenoj koži ili u toku sezone kada je mnogo jako sunce jer, osim što može doći do opekotina, rizikujemo brže starenje kože tela. Postoje marmelade koje imaju minimalni zaštitni faktor – 10 koji nije dovoljan da kožu zaštiti od neželjenih efekata sunčanja. Zbog toga se preporučuje pažljiva upotreba džemova kako bi se izbegle sve neprijatnosti. 

 

Kako pravilno koristiti marmelade?

Ukoliko se niste prethodno izlagali suncu i imate izrazito svetao ten onda se u prvih nekoliko dana sunčanja, ili letovanja ako niste stigli ranije, ne preporučuje da mažete marmelade za sunčanje. Najbolje bi bilo da prvih nekoliko dana koristitie klasične kreme za sunčanje sa malo jačim zaštitnim faktorom kako biste izbegli opekotine i eventualne alergije koje se mogu iznenada javiti i kod osoba koje im nisu sklone. Tek nakon što se koža malo adaptira na izlaganje suncu, počnite sa mazanjem marmelada. 

Naš savet je da marmelade ne koristite po najjačem suncu. Dakle, možete ih koristiti rano ujutru ili popodne, posle pet sati, kada sunce nije više toliko jako i opasnost od opekotina je prošla. Nećete ništa izgubiti, jednako ćete pocrneti, a sigurno ćete izbeći crvenu kožu i bolove, a i zaštitićete se od UV zraka, jer ćete u međuvremenu mazati kremu sa zaštitnim faktorom. 

Gotovo svi proizvođači preporučuju da se marmelade nanose nekih dvadesetak minuta pre sunčanja kako bi ih koža dobro upila. Potrudite se da ih dobro razmažete po telu kako biste ravnomerno potamneli. Klasične marmelade su toliko guste da stvaraju zaštitni film na koži i teško se rastvaraju u vodi. Međutim, ukoliko volite da provodite dosta vremena u vodi, onda ne bi bilo loše da ponovo nanesete džem nakon što izađete iz mora ili bazena. Prvo dobro osušite kožu peškirom pa se namažite. Nadamo se da ćete već ovog proleća uz odabranu marmeladu i naše savete brzo doći do preplanulog tena.