Menu Close

Kada je pravo vreme da starački domovi postanu mesto života?

Odlazak u ustanove kao što su starački domovi nije jednostavan, već vrlo zahtevan u pogledu donošenja odluke nakon razmatranja niza podataka i informacija. Starije osobe ne mogu biti prepuštene same sebi, što bliski ljudi i članovi porodice neminovno znaju i pružaju im pomoć i poštovanje, ali neretko nemaju dovoljno vremena za celodnevnu posvećenost. 

Zbog toga, postoji trenutak koji je idealan da se posete starački domovi i postanu nova životna adresa, posebno onda kada je potrebna kontinuirana nega tokom svih 24 sata dnevno, cele nedelje, meseca i nekada godinama. Samostalna procena da je vreme za odlazak u dom je ključna, ali je uvek dobro došlo savetovanje sa porodicom, informisanje o radu institucije i donošenje realnih zaključaka.

Umanjenja pokretljivost i samostalnost

Prvi znaci da su starački domovi potrebni osobi jeste nemogućnost da samostalno obavljaju kućne poslove, pamte redosled i vreme terapija, kao i generalno budu bez nadzora i pomoći. Priprema obroka, održavanje lične i higijene prostora mogu postati neizvodljive aktivnosti, kako zbog oslabljene pokretljivosti, tako i usled brojnih zdravstvenih tegoba. 

Starački domovi preporučuju se kada se javi demencija, oslabljen vid i sluh, teška oboljenja poput Parkinsonove bolesti i Alchajmera i slično, kao i onda kada postoji potreba za intenzivnom negom i praćenjem stanja starijih osoba. Oni pružaju maksimalnu zdravstvenu zaštitu, negu svakoga dana, pripremljene obroke, udoban smeštaj, rekreativni centar i mnogo korisnih sadržaja.

Osećaj usamljenosti i potištenosti

Još jedan od važnih razloga iz kojih su starački domovi sjajno rešenje, jeste prevazilaženje osećaja usamljenosti u starosti, potištenosti i tuge. Pravi trenutak za odlazak u dom je upravo taj kad se oseti nedostatak društva, svaki dan se provodi samostalno i bez mnogo poseta, a čezne se za razgovorima i deljenjem uspomena. 

Kako starački domovi okupljaju srodne generacije starijih osoba, oni ne samo da dele zajednički prostor – sobe i apartmane, već i prostor za ishranu, odmaranje, rekreaciju, dvorište i slično. Provodeći trenutke zajedno, bolje se upoznaju, imaju priliku da se druže i razmenjuju mišljenja, iskustva i stavove. To im kvalitetno popunjava vreme i omogućava otklanjanje osećaja teskobe i usamljenosti.

Potrebna stručna pomoć i nadzor

U situacijama kada je osobama potrebna neprekidna pomoć medicinskog osoblja, savetovanje sa psiholozima, angažovanje fizioterapeuta i fizijatara, starački domovi su optimalan izbor. To pokazuje da je pravi trenutak za odlazak u ove ustanove onda kada se pojave brojne zdravstvene tegobe, kao i potreba odlaska u domove zdravlja i ordinacije na preglede veoma često. 

Umesto toga, starački domovi obezbediće svu potrebnu negu od strane iskusnih lekara opšte prakse i specijalista po pozivu, nadzor medicinskih sestara, uz kvalitetnu ishranu i udoban smeštaj. Preporučuju se šetnje, vežbe i fizikalne terapije, sve u cilju oporavka i funkcionisanja uz samostalnost, što je put ka boljem osećaju i većoj pokretljivosti.

Pravi trenutak da starački domovi postanu nova životna adresa jeste onda kada to požele starije osobe, uvide prednosti ovih ustanova i negu koju će dobiti od profesionalnog, iskusnog i ljubaznog tima stručnjaka. Pored toga, u slučaju zdravstvenih tegoba, potreba za nadzorom, umanjene samostalnosti i pokretljivosti, kao i usled osećaja usamljenosti, najbolja opcija jeste odabrati neki od dostupnih domova za stara lica.